Tematický program “Sibírski kočovníci”

Vcíťte sa do kože stredoázijských kočovníkov a okúste ,,génius loci,,  ich tradičného, mystického a po stáročia nemenného príbytku vyrobeného zo skutočne ekologických prírodných materiálov – z bajkalskej borovice a ovčej plsti. Preneste sa pomocou tohto nekonvenčného priestoru myšlienkami do sibírskych stepí.

Pozývame Vás do stepí stredovýchodnej Ázie, na hranice Mongolska a Ruska, zažiť trošku sibírskych inšpirácií. Predstavíme Vám tradície stepných národov, budete loviť, metať si sily, kočovať, tvoriť, či vykonávať šamanské rituály. No vychutnáte si aj čaro autentickej kultúry bývania v jurte a ochutnáte skutočné stredoázijské špeciality.

 

Zažite život sibírskych kočovníkov!

Máte možnosť vybrať si z pestrej ponuky outdoor aj indoor aktivít:

Sibírsky jazdec

Zážitková jazda na koni s profesionálnym jazdcom je obohatená o každodenné úlohy, ktoré treba zvládnuť počas jazdy, zahnať ovce do stáda, uloviť korisť, prejsť náročnou trasou.

Lovecké umenie kočovníka

Na Sibíri si treba vedieť poradiť s tým čo je k dizpozícii, na lov treba využiť všetky dostupné lovecké prostriedky a pripraviť si poriadne pasce.

Skúška zdatnosti kočovníka

Príroda vás vycvičí tak, že sa z vás stanú poriadne zdatní chlapi. Vyskúšate si svoje zdatnosti pri traverzovaní, rúbaní dreva, silových súťažiach a hrách.

 

 

Výcvik lovu s dravými vtákmi

Budete mať príležitosť zažiť  stretnutie zoči-voči s pravými dravcami ako sú sokol, rároh, orol. Profesionálni sokoliari vám ukážu techniky, ako vycvičiť dravca, ktorý bol pre Mongolských kočovníkov veľkým pomocníkom pri love.

Orientácia v stepi

Večné kočovanie a prejazdy cez stepi, tundry a pohoria si vyžaduje jednak dobrý zmysel pre orientáciu, vedomosti o nástrahách krajiny, ale aj určité schopnosti, ktoré človek nadobudne životom v súlade s prírodou. Overíme sa Vaše schopnosti formou vedomostného kvízu.

Kováčske remeslá

Aj remeselná výroba je dôležitou súčasťou mongolskej kultúry. Jednou z nich je kováčske remeslo, s ktorým sa stretne každý majiteľ koňa. Budete si môcť ukuť podkovu pre koňa, ale iný potrebný kovový prvok pre vaše kočovanie, či rodinné potreby.

 

 

Rytmická bubnovačka

Po celodenných povinnostiach kočovníka ešte nie je dňu koniec. Kočovníkov čakajú šamanské rituály, na ktoré sa pripravujú bubnovačkou. Táto aktivita vás dostane z pracovnej časti do oddychovej, pričom vám samostné bubnovanie privodí fantastické uvoľnenie.

Šamanský rituál a tanec pri ohni

Prvým náboženstvom Mongolov bol šamanizmus. Svoje rituály vykonávajú ešte dnes vo vzdialených oblastiach, očisťujú sa od negatívnych síl, od chorôb a naberajú novú energiu do svojich tiel a myslí. V úlohe šamanov sa adekvátne pripravíte vhodným outfitom a nasleduje “očistný rituál” a divoký tanec!

Prechod žeravými uhlíkmi

Kto si trúfne, počas Šamanského rituálu bude mať možnosť “prejsť ohňom” …. teda… cez žeravé uhlíky.

 

 

Teplo, jedlo, párty & relax

 

 

Po aktivitách máme pre Vás v príjemnom vyhriatom zázemí našej jurty pripravené špeciality originálnej stredoázijskej orientálnej kuchyne ako sú šašlyk z baraniny aj zeleniny, plov s baraninou – stredoázijské “rizoto”, šurpa – polievka z baraniny, syry, sušené ryby, bliny s kaviárom, pravý ruský čaj zo samovaru, či  ruská vodka.

 

 

Praskanie v ohni a posedenie v útulnej jurte doplníme zábavnými indoorovými aktivitami, vodnými fajkami a príjemnou hudbou podľa typu zábavy. Zažite čaro autentickej mongolskej jurty v areáli Action Parku Čunovo.

Patchwork

Patchwork je technika zošívania malých kúskov látok a vytvárania jedného veľkého kusu farebnej látky. Z tejto hotovej látky sa vytvárajú rôzne prehozy, prikrývky a deky. Takéto dekorácie sa vám veľmi zídu pre dotvorenie domáckej atmosféry v Jurte. Aktivita je riadená štýlom workshopu.

Sibírska móda

Indoor aktivita, pri ktorej si zgustnú hlavne dámy, pretože budú “stajlovať” niekoľkých kočovníkov podľa predlohy a dostupného materiálu, ale úlohou bude aj vytvorenie čo najlepšieho priblíženia moderného outfitu so severskými prvkami. K dispozícii bude niekoľko originálnych kúskov oblečenia a doplnkov, zbytok je na vás 🙂

Relax pri vodnej fajke

Rodina mongolských kočovníkov môže zaslúžene relaxovať, popíjať v útulnej, vykurovanej jurte.

 

 

Čo je jurta?

– jurta je tradičné, stanové obydlie mongolských kočovných kmeňov z oblastí Strednej Ázie  a Stredného východu.

– má kopulovitú strechu a pozostáva z ľahšej drevenej konštrukcie a plsťového plášťa.

– štýlovo zariadený priestor v tvare kruhu s rôznymi variáciami sedenia.

– kúrenie v krbe, ktoré Vám zaručí nielen teplo, ale aj vôňu pravej zimnej atmosféry.

 

Mnohé z aktivít má outdoorový aj indoorový charakter. Niektoré sú čisto outdoorové a niektoré, naopak, čisto indoorové. Záleží len na Vás, akú kombináciu aktivít si zvolíte.

Vyžiadajte si u nás cenovú ponuku.

Tešíme sa na spoluprácu!